Jak przetrwać upały z niemowlakiem

page

Co prawda fala morderczych upałów chwilowo minęła i na dworze jest bardzo przyjemna temperatura, jednak każdy z nas ma świadomość, że upały na pewno powrócą, bowiem sezon wakacyjny dopiero się zaczął, dlatego przygotowałam dla was kilka rad jak przetrwać upały z niemowlakiem, szczególnie takim nie mobilnym.

1. Nie wychodzimy na słońce. Najlepiej spacerujemy wczesnym rankiem lub wieczorem. W domu staramy się utrzymać niższą temperaturę niż ta za oknem. Jak to robić? Zasłaniamy rolety, nie otwieramy okien, włączamy wiatraki ( delikatny podmuch wiatru nie zrobi waszemu dziecku krzywdy, a przegrzanie jest bardziej niebezpieczne niż orzeźwiający wiaterek ), psikamy rolety wodą. Wszystko połączone ze sobą sprawi, że mimo piekła na dworze w waszym domu/mieszkaniu będzie panować przyjemna temperatura. My osobiście wychodzimy w upały tylko w godzinach wieczornych na ogród do babci gdzie zawsze znajdzie się odrobina cieniu, a dzieci mogą się bezpiecznie pobawić.

2. Im mniej ubrań tym lepiej. Nela w domu leży dosłownie w samym pampersie, ewentualnie przewiewnej, bawełnianej koszulce. Na wyjście wystarcza sam rampers lub body. Pamiętajmy o tym jednak by ubranka były z oddychających materiałów.

3. Krem z filtrem. Kremujemy zarówno niemowlaka, starszaka jak i siebie. O poparzenie słoneczne nie jest trudno, a nie jesteśmy w stanie w 100% osłonić dzieci od słońca, które co prawda jest zbawienne bo dostarcza naszemu organizmowi witaminę D, ale jest również bardzo niebezpieczne dla skóry.

4. Korzystamy z klimatyzacji. Oczywiście z głową, nie schładzamy do niskich temperatur, ale zapewnienie sobie kilku stopni mniej w samochodzie jest bezpieczniejsze niż jechanie z dzieckiem w nagrzanej puszce. Pamiętajcie, że nie pozostawiamy dzieci w samochodzie!

5. Każdy sposób na schłodzenie jest dobry. Niemowlak spokojnie może zamoczyć nóżki w basenie, czy nawet chwilkę się w nim pokąpać. Dzieciom trudniej jest utrzymać odpowiednią temperaturę ciała niż dorosłemu, dlatego naszym zadaniem jest znalezienie odpowiedniego sposobu na schłodzenie malucha.

6. Przepajamy woda?
Zalecenia WHO są takie, że nie przepajamy dzieci szczególnie tych na piersi. Nela karmiona jest butelką i w te okropne upały dostawała również do picia wodę ze względu na fakt, że nie  chciała normalnie pić mleka, a najważniejsze jest by dziecko się nie odwodniło. Zalecenia zaleceniami, ale najważniejsze to wsłuchać się w potrzeby waszego dziecka, jeśli uważacie, że woda w upały jest mu potrzebna to podajcie, jeśli nie to nie. Najważniejsze by nie dopuścić do odwodnienia.

7. Obserwujemy dziecko. Jeśli tylko zobaczymy, że nasze dziecko zachowuje się inaczej niż zwykle, cokolwiek nas zaniepokoi jedziemy do lekarza.

A jakie wy macie sposoby na przetrwanie upały z niemowlakiem?

Pozdrawiam K.M.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

2 thoughts on “Jak przetrwać upały z niemowlakiem

  1. W przypadku karmienia piersią, przepajamy po skończonym 6 mies, wtedy kiedy rozszerzamy dietę. Wcześniejsze wprowadzenie wody, herbatek itd powoduje złą florę bakteryjną i problemy często brzuszkowe.