Montaż fotelika 0-13 kg

Pewnie część z was sobie pomyśli ‚po co taki wpis?’ A po to kochani, że niestety wychodzi na to, że duża część świeżo upieczonych rodziców nie ma zielonego pojęcia o tym jak poprawnie zamontować fotelik samochodowy, ani jak odpowiednio zapiąć w nim dziecko by było bezpiecznie.
Część osób wyznaje zasadę ‚grunt, że zapięty nie ważne jak’, a część w ogóle stawia fotelik luzem na fotelu ‚bo po co zapinać’. Te zjawiska wcale nie są tak rzadkie jak się wam wydaje. Dlatego przygotowałam dla was mały poradnik w wersji zdjęciowej jak powinno wyglądać to poprawnie.

na bloga2

1. Stawiając fotelik na tylnej kanapie pamiętaj o pozostawieniu odległości pomiędzy przednim fotelem, a fotelikiem. Zalecana odległość to 15 cm. Przedni fotel nie może zapierać się o fotelik, w takiej sytuacji fotel samochodu w trakcie wypadku może zwyczajnie miażdżyć fotelik. Często odbywa się to kosztem osoby siedzącej z przodu, zostaje mniej miejsca na nogi, ale to kwestia przyzwyczajenia. Istnieją jednak sytuację, gdy producent zaleca, by fotelik opierał się o fotel, ewentualnie, by pałąk opierał się o fotel. W takiej sytuacji stosujemy się do zalecenia producenta.

na bloga1

2. Przeprowadź pas dokładnie we wskazanych miejscach mocno je naciągając. Ja często dociskam foteliki nogą wtedy mam pewność, że pas naciągnięty jest na maksa, a fotelik ani drgnie.

na bloga3

3. Pamiętaj by przed wpięciem pasa w klamrę przeprowadzić go dokładnie w rynienkach po bokach fotelika przeznaczonych do przeprowadzenia pasa, pas musi tu być mocno naprężony, w razie wypadku zapobiega on przesunięcia się fotelika na kanapie.

na bloga4

4. Pałąk musi pozostać postawiony. Chyba, że producent zaleca inaczej (np. „BeSafe w foteliku 0-13 iZi Sleep (4 w testach ADAC) oraz Jane w foteliku Strata (5 w testach ADAC) wymagają pochylenia pałąka do pozycji takiej, by opierał się on o oparcie fotela samochodowego” ). Ten pałąk to nie jest tylko mechanizm do przenoszenia fotelika z miejsca na miejsce, to również ochrona naszego dziecka w razie dachowania. Jeśli chcemy by dziecko więcej widziało wystarczy odpiąć daszek ( w większości modeli fotelików jest taka możliwość), zaś pałąk / rączkę pozostawiamy na swoim (POSTAWIONYM) miejscu.

5. Zwracamy uwagę na instrukcję montażu, która zazwyczaj znajduje się na boku fotelika, jeśli pominęliśmy jakiś krok montażu koniecznie go poprawiamy.

na bloga5

6. Naciągnięty i wpięty w klamrę pas przeciągamy z tyłu fotelika i mocujemy go w specjalnym przeznaczonym do tego miejscu. To niezwykle ważny krok, by pas pozostał we wskazanym miejscu, żeby w razie wypadku nie podjechał nam do góry, a co za tym idzie fotelik wystrzeliłby w kierunku kanapy.

na bloga7

7. Mechanizm od dociągnięcia pasów 5-cio punktowych fotelika znajdziesz ‚w nogach’ pamiętaj, by ten pas również był maksymalnie dociągnięty tzn.:

na bloga6

8. Odpowiednio dociągnięty pas w foteliku to znaczy, że nie możesz go uszczypnąć palcami, a pasy naramienne przebiegają centralnie po środku ramion, a nie gdzieś na krawędziach, a biodrowe dokładnie na biodrach, a nie na połowie uda. Pamiętaj, że odpowiednio przeprowadzone i dociągnięte pasy to gwarancja ochrony zdrowia Twojego dziecka. Jeśli przeprowadzisz je niedokładnie mimo dociągnięcia pasa możesz zrobić dziecku krzywdę, ponieważ siła uderzenia w razie wypadku zostanie nierównomiernie rozłożona. Mocno dociągnięty pas nie zrobi Twojemu dziecku krzywdy, a wręcz odwrotnie może uratować mu życie. Pamiętaj również o odpowiednim ubiorze do fotelika, jeśli boisz się, że Twoje dziecko zmarznie w samej bluzce zamiast kurtki zainwestuj w śpiworek, który nie ma wpływu na dociągnięcie pasa, ani na przeprowadzenie pasa samochodowego, lub na odpowiednio zapięty fotelik połóż kocyk i włącz ogrzewanie w samochodzie 😉

Jeszcze raz krok po kroku pamiętaj, że zanim włożysz dziecko do fotelika odpowiednio je ubierz tak, aby pomiędzy ciałem dziecka, a pasem nie utworzyła się pusta przestrzeń, następnie włóż dziecko do fotelika, ułóż odpowiednio pasy, zapnij i dociągnij mechanizm tak, abyś nie mógł uszczypnąć pasa, następnie w samochodzie postaw fotelik stabilnie na kanapie samochodu, pamiętając o tym by pałąk pozostał postawiony, następnie przeciągnij pas samochodowy we wskazanych miejscach, wepnij w klamrę, przeciągnij za fotelikiem pamiętając o zakotwiczeniu, a następnie dociągnij fotelik na maksa wspomagając się nogą 😉 Fotelik ani drgnie? Możesz ruszać!

Jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecku maksimum ochrony to koniecznie przeczytaj zalecenia producenta dotyczące Waszego modelu fotelika samochodowego i podczas montażu postępuj według instrukcji dołączonej do fotelika.

Pamiętaj, że miejsce fotelika jest na tylnej kanapie Twojego samochodu, więcej na ten temat znajdziesz TU.

Nie jesteś pewny czy odpowiednio montujesz fotelik? Skorzystaj z pomocy policji lub udaj się do ekspertów w tej dziedzinie.

Jeśli zapięcie fotelika zajmuje dla ciebie zbyt wiele czasu zawsze możesz zainwestować w odpowiednią bazę do fotelika, ale pamiętaj by była ona odpowiednia dla Twojego modelu fotelika i odpowiednio zamontowana na kanapie.

Zanim wybierzesz fotelik dla Twojego dziecka sprawdź czy da się go odpowiednio zamontować w Twoim samochodzie. Pamiętaj, że nie każdy fotelik pasuje do każdego samochodu ( dotyczy to fotelików wszystkich grup). Pamiętaj również, by zakupić fotelik, który przeszedł odpowiednie testy bezpieczeństwa, oraz nowy fotelik ( używany tylko z pewnego źródła) bowiem nigdy nie masz pewności, czy zakupiony przez Ciebie używany fotelik nie uczestniczył w kolizji drogowej – taki fotelik wymaga wymiany.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące bezpieczeństwa Twojego dziecka w samochodzie pisz do mnie na krokusie.pl@gmail.com lub do świetnej ekipy Kocham Zapinam.

Pozdrawiam

K.M

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>