Osteoporoza – cichy wróg

Dziś dzień kobiet. Teoretycznie to dzień kiedy nie powinno się podejmować ciężkich tematów, a skupić się na miłych sprawach, ale w związku z naszym świętem chciałabym przekonać was do badań w kierunku osteoporozy.

Osteoporoza to patologiczne zredukowanie masy kości w stosunku do normy wieku, płci i rasy, prowadzące do zaburzeń w obrębie szkieletu. Jest to najczęściej występująca choroba kości, która dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety.

Osteoporoza dotyka ludzi obojga płci, jednak częściej zdarza się u kobiet niż u mężczyzn. Częstość jej występowania wyraźnie rośnie u osób, które przekroczyły 60. rok życia. Cechuje się rozrzedzeniem (zrzeszotnieniem) tkanki kostnej, co uwidacznia się jako ścieńczenie i zmniejszenie ilości beleczek kostnych kości gąbczastej, oraz ścieńczeniem kości korowej. W badaniu mikroskopowym występuje ilościowa, a nie jakościowa różnica między kością zdrową a osteoporotycznie zmienioną. Kość przez to staje się osłabiona i łatwo dochodzi do złamań.

Po osiągnięciu progu złamań powstaje kliniczny obraz osteoporozy.

Osteoporoza określana jest również cichym złodziejem kości, który przez lata w sposób bezobjawowy okrada szkielet z nagromadzonych tam zasobów, aż do dnia okazuje się, że kość jest już tak osłabiona, że nie może podołać działaniu normalnych nacisków i wtedy zaczynają się pojawiać objawy choroby.

Mimo, że z wiekiem czy po menopauzie zmniejsza się masa kostna całego szkieletu, to jednak jego pewne struktury są pod tym względem szczególnie dotknięte. Obejmuje to kręgi, szczególnie w okolicy odcinka piersiowo-lędźwiowego, żeber, szyjki kości udowej oraz obwodowej części (w pobliżu nadgarstka) kości promieniowej. Dlatego też kości te w tej chorobie najczęściej ulegają złamaniom.

Osteoporoza to bardzo powszechna choroba. Ma podstępny i bezobjawowy przebieg i choruje na nią co trzecia kobieta po okresie przekwitania (ryzyko złamania kości wynosi u nich około 40%), natomiast u mężczyzn w osteoporozie ryzyko to 13-22%.

W krajach rozwiniętych powikłania osteoporozy są najczęstszymi przyczynami śmierci. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, złamania kości prowadzą nie tylko do bólu, ale także zaniku mięśni, większego ryzyka zakażenia, odleżyn czy zatoru płuc. Rekonwalescencja po złamaniach jest długa i wymaga bardzo często rehabilitacji i pobytu w szpitalu.

Bardzo często słyszę od wielu swoich znajomych, że bolą je plecy lub nogi, ja bardzo dobrze ten ból znam, ten ból był pierwszym objawem postępującej w moim organizmie choroby. Żyjemy bardzo szybko, jemy byle jak i byle gdzie, a przede wszystkim nie robimy badań. Na ból po prostu łykamy ogólnodostępne leki bez recepty i gnamy dalej. Ja również nie miałam czasu dla siebie. Czas gdy choroba dawała mi co raz mocniej w kość to czas gdy dziećmi zajmowałam się praktycznie sama. Choć problem kostny pojawił się tak naprawdę już w pierwszej ciąży, gdy zaczęły odwapniać mi się zęby. Sprawy nie ułatwiła również moja nietolerancja laktozy. Ale wapń nie bierze się tylko z produktów mlecznych, których ja mam problem z trawieniem. Przede wszystkim chodzi tutaj o suplementację witaminy D3 oraz witaminy K.

Ja mam 25 lat i biodra w gorszym stanie niż nie jedna 60 latka i wiele innych młodych kobiet również cierpi na tą podstępną chorobę nie mając takiej świadomości, a wystarczy badanie densometryczne kości, czyli takie, które sprawdza ich gęstość.

W zapobieganiu osteoporozie istotne znaczenie ma:
• korekcja zaburzeń hormonalnych u kobiet w okresie przed- i pomenopauzalnym,
• uzupełnianie solami wapnia, fosforu, magnezu, witaminy D3 w: zespołach złego wchłaniania, niedostatecznej podaży minerałów, w okresie zwiększonego zapotrzebowania na sole mineralne,
• wyłączenie usuwalnych czynników ryzyka osteoporozy: wczesne uruchamianie w chorobach obłożnych, zaprzestanie nadużywania alkoholu i palenia papierosów, odstawienie lub zmiana dawek wielu leków,
• zapobieganie upadkom, złamaniom i wtórnemu unieruchomieniu.

źródło medeonet.pl

Pamiętaj, że Twoje zdrowie to również przyszłość Twoich dzieci, a z osteoporozą da się walczyć. Warto zrobić badania. Może właśnie Ty jesteś w grupie ryzyka?

Pozdrawiam K.M.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>