Powiększone sutki u niemowląt

U niemowląt powiększone sutki to bardzo częste zjawisko, głównie zaraz po porodzie, gdy maluszek ma jeszcze w sobie mnóstwo hormonów z ciała mamy i jest to w pełni naturalne zjawisko, tak samo jak nawet nie wielki wyciek z sutków. Kiedy więc powiększone sutki powinny nas zmartwić?

Przede wszystkim u dzieci powyżej 6 miesiąca życia jeśli pojawi się nierówność w sutkach. U Neli w 8 miesiącu życia urosła dosłownie jedna pierś. Różnica była znaczna i widoczna gołym okiem.

Co zrobić dalej w takim wypadku?

Przede wszystkim udać się z dzieckiem na usg sutków by zobaczyć jakiego typu zmiana pojawiła się w sutkach. U nas z racji, że zostało to opisane jako zmiana mięsista Nela została skierowana do onkologa, który opisał sutek jako gruczoł i skierował nas do poradni endokrynologicznej.

Co może oznaczać powiększony sutek?

W teorii powiększone sutki u niemowląt i małych dzieci nie muszą świadczyć o jakichkolwiek zmianach w organizmie. Jednak badania powinno się wykonać w celu wykluczenia przyspieszonego dojrzewania centralnego organizmu. U Neli ze względu na powiększony sutek oraz podwyższony jeden z hormonów przysadki mózgowej stwierdzono izolowane dojrzewanie przedwczesne sutków, które w okolicy drugiego roku życia powinno się samoczynnie cofnąć, jednak musi zostawać ono pod kontrolą endokrynologa. U nas ewidentnie pojawia się jakaś czynność hormonalna o czym świadczą torbiele na jajnikach wykryte w 3 miesiącu życia Neli, które niestety w ostatnim czasie zaczęły pękać mimo ich nie wielkich rozmiarów, a także ten problem z sutkami. Bywają miesiące, że problemy hormonalne dają nam w kość estradiol bywa dużo ponad normą, a Nela bywa niezwykle w tym okresie nerwowa. Tak więc zmiany w organizmie nie są nam zupełnie obojętne i liczymy na to, że rzeczywiście po ukończeniu 2 roku życia problemy hormonalne się skończą.

Nie ma jednak gwarancji, że z izolowanego dojrzewania przedwczesnego sutków nie rozwinie się dojrzewanie układu centralnego co będzie oznaczało terapię hormonalną, której wolelibyśmy uniknąć. Bowiem każda ingerencja hormonalna w organizm może mieć przełożenie na właściwe dojrzewanie gdy Nela będzie nastolatką. Nie ukrywam tego, że strasznie boję się czy obecne problemy Neli nie spowodują u niej później problemów z miesiączką czy ewentualnym zajściem w ciąże, ale niestety nie mamy wpływu na rzeczy, które są od nas aż tak odległe, ale naciskam na ciągłe kontrolowanie jej stanu, a jeśli tylko dojdzie do większych zmian hormonalnych zostanie wykonany rezonans magnetyczny przysadki mózgowej w celu wykluczenia/potwierdzenia guza przysadki.

Wiele osób pyta dlaczego do tej pory rezonans nie został u niej wykonany. Jednak dobrze wiemy, że takiego malucha jak Nela do rezonansu trzeba uśpić. Jest to badanie, które ze względu na uśpienie nie jest obojętne dla jej organizmu. Dlatego dopóki nie ma jednoznacznych wskazań na ewentualny guz przysadki mózgowej lekarze nie zgodzą się na uśpienie dziecka i wykonanie badania.

Problemy hormonalne to niestety taki problem, który rzadko się leczy, a głównie się obserwuje. Czas bywa tutaj zbawienny, ale także oczekiwanie od wyniku do wyniku to najgorsze co może być. Szczególnie jeśli w międzyczasie pojawiają się u nas jakieś inne niezidentyfikowane problemy.

Czy możemy jakoś ograniczyć problemy hormonalne?

Przede wszystkim powinno się unikać jedzenia kurczaka z nieznanego nam źródła bowiem bywają one na szprycowane antybiotykami i hormonami. Podobnie z samym leczeniem antybiotykami, czy nawet używanie plastików. Jednak to teoria, a każdy lekarz patrzy na to inaczej. Nie zauważyłam by unikanie/ nie unikanie miało u Neli jakieś przełożenie na wyniki.

Macie jakieś doświadczenie w temacie powiększonych sutków u małych dzieci? Czy pojawiły się u waszych dzieci problemy hormonalne? Zapraszam do dyskusji.

Pozdrawiam K.M.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>