Projektujemy dom

zdjęcie pochodzi z http://www.projektoskop.pl/a-0174-dom-szyty-na-miare.html

Stoisz przed decyzją o budowie domu? A może masz wizję projektu w głowie i nie wiesz od czego zacząć? Dam ci dobrą radę, zanim zaczniesz wybierać konkretny projekt ze swoim partnerem lub zaczniecie rysować swój wymarzony dom tak aby do architekta iść z jakimś rozrysowanym planem wypijcie oboje coś mocniejszego.

Zastanawiasz się co jest lepszą opcją: projekt gotowy czy indywidualny? Szczerze Ci powiem, że koszta są porównywalne, a przy indywidualnym projekcie masz co chcesz. Kupując gotowy projekt i tak musisz udać się do architekta by zaadaptował wybrany projekt do waszej działki. Jeśli w projekt gotowy chcesz wprowadzić jakieś zmiany musisz mieć na to zgodę, a także każda znacząca zmiana może Cię kosztować nawet 300-400 zł.

Tak było w naszym przypadku, że żaden gotowy projekt nie odpowiadał do końca naszym oczekiwaniom, a zmiany jakie musielibyśmy wprowadzać w gotowych projektach były na tyle znaczące, że sporo by nas to wyniosło, bowiem za każdym razem to była kwestia przeniesienia kotłowni do garażu, więc wymagała przeniesienia komina, lub przeniesienie jednej z łazienek, co wiąże się z przenoszeniem wentylacji. W ten oto sposób zbierała się sumka, która wychodziła na to samo co projekt indywidualny w 100% dopasowany do nas.

Pamiętaj, by projektując dom patrzeć przyszłościowo, jak wygląda teraz wasza sytuacja rodzinna i czy planujecie jakieś zmiany. Jeśli nie masz pewności czy chcesz więcej dzieci warto mieć dodatkowy awaryjny pokój, który przez jakiś czas może być bawialnią, lub ewentualnym biurem.

Ważne jest także oddzielenie sfery prywatnej od tej otwartej. Dlatego w naszym domu sypialnie i druga łazienka są w miejscu nieco odsuniętym od salonu tak aby domownicy mogli czuć się w domu komfortowo w każdej sytuacji. Część otwartą od prywatnej oddziela pralnia, która również jest ważnym punktem domu. Nie wyobrażam sobie by tego miejsca w domu zabrakło, łazienka to nie miejsce na pranie i inne brudy. Pralnia to również miejsce gdzie będę przechowywać deskę do prasowania, odkurzacz, czy chemię domową. Warto przemyśleć takie miejsca już na etapie projektowania, a także znalezienie miejsca na ewentualne szafy.

Ważnymi punktami naszego domu były również kotłownia i spiżarnia. Najważniejsze dla nas było, by nie wchodzić z kotłowni bezpośrednio do domu, a do garażu, aby wyeliminować ilość kurzu z kotłowni w domu do minimum. Zaś spiżarnia przylegająca do kuchni uratuje nas przed ewentualnym bałaganem w otwartej na jadalnie i salon kuchnie.

Projektując dom zależało nam na otwartej przestrzeni i świetle, dlatego kuchnia wraz z jadalnią, salonem i zadaszonym tarasem tworzy jeden nie przerwany ciąg, więc myślę, że na brak przestrzeni nie będziemy narzekać.

Pamiętaj, że od projektowania długo nie odpoczniesz, bowiem już na początku budowy musisz wiedzieć gdzie mniej więcej chcesz jaki sprzęt by rozprowadzić wentylację oraz hydraulikę.

Projektowanie i początek budowy to przyjemny, ale niezwykle stresujący czas, a także duża próba dla waszego związku podobnie jak cała budowa 😉

Życzę wam powodzenia na tej drodze.

Pozdrawiam K.M.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>