Relacje między dziećmi

9To jaką relację zbudują między sobą dzieci w dużej mierze zależy od nas – rodziców. Wszystko zależy od tego jakie relacje panują w danym domu, co staramy się przekazać dzieciom i jak poszczególnie traktujemy dzieci.

Bardzo ważne jest by żadne z dzieci nie czuło się wyróżnione. Nie ukrywam faktu, że nasze rodzinne relacje były mocno nadszarpnięte przez Neli stan zdrowotny. Chcąc nie chcąc uwaga skupia się na ‚problematycznym’ dziecku. Konieczność wyjazdów do lekarza i szpitala sprawiała, że Lena poczuła się odsunięta, choć pod moją nieobecność miała rewelacyjną opiekę dziadków, którzy rozpieszczają ją na każdym kroku, to jednak była rozdzielona ze mną, a pod moją opieką była Nela.

W związku z tym wkradła się do naszego domu zazdrość i rywalizacja, dziewczyny szarpały się o każdą zabawkę, a co gorsza dochodziło do rękoczynów. Problemem jest również to jak bardzo Nela przywiązania jest do mnie, co za tym idzie wisi na mnie przez większość dnia, a gdy Lenka chce się do mnie poprzytulać, jest odpychana przez Nelę. To do mnie należy wprowadzenie równowagi między naszymi dziećmi i ograniczanie Neli, a praca nad tym by Lena poczuła się ważniejsza. To niezwykle trudne zadanie, by obie poczuły się w tym domu równie ważne, ale pracujemy nad tym od dłuższego czasu i myślę, że jest u nas coraz lepiej, a dziewczyny coraz lepiej się dogadują.

Niestety kłótnie o zabawki są kwestią bardzo naturalną i będą zawsze choćby każdą zabawkę miały podwójną. To do rodzica należy zadanie, by z małej kłótni o zabawkę nie wyszła duża awantura z rękoczynami. Należy również pamiętać o indywidualnym czasie dla każdego dziecka – czy to wieczorne przytulanie, czy gra planszowa, ale powinien być wyodrębniony czas, tak by każde dziecko poczuło się ważne. Sprawa mocniej komplikuje się gdy zajmujemy się dziećmi w pojedynkę, a młodsze nagle zrezygnowało z drzemek, ale nikt nie mówił, że będzie łatwo.

Niestety przed nami kolejne pobyty w szpitalu i kolejna rozłąka z Leną, którą mam nadzieję, że zniesiemy dużo lepiej niż poprzednie.

A jak wy pracujecie nad relacjami między waszymi dziećmi? Jaka jest między nimi różnica wieku?

Pozdrawiam K.M.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>