Ubranka z bawełny organicznej

To, że kupując ubranka dla dzieci powinniśmy stawiać na dobrej jakości materiały, a najlepiej 100% bawełnę to każdy z nas wie. Jednak nie każdy już ma wiedzę, że uprawy tradycyjnej bawełny mieszczą się w niechlubnej czołówce najbardziej toksycznych upraw na świecie. Plantacje bawełny zajmują na całym świecie około 35 mln hektarów, a aż 80 krajów zajmuje się jej uprawą na ogromną, komercyjną skalę.

Niestety do wyprodukowania bawełny stosuje się ogromne ilości środków owadobójczych, oraz pestycydów. Część z tych środków została sklasyfikowana przez WHO jako szczególnie niebezpieczna dla zdrowia dzieci i niemowląt. Mimo obróbki jakiej zostaje poddana bawełna zanim stanie się naszym ubraniem, mogą pozostać na niej niebezpieczne związki chemiczne, które są najczęstszym z powodów powstawania alergii skórnej, a nawet astmy.

Teraz mamy jednak alternatywę pod postacią ubrań z bawełny organicznej.

Czym różni się ona od tradycyjnej bawełny?

Bawełna organiczna pochodzi z upraw, na których ‚wróciliśmy do korzeni’. Nie stosuje się na nich chemicznych środków mających na celu ochronę, czy zwiększenie porostu rośliny. Bawełna ta zbierana jest również ręcznie – bez udziału maszyn, a jej włókna są dużo mocniejsze, dzięki czemu nasze ubrania będą dużo trwalsze.

Ważne jest również to, że ziemia na której uprawiana jest taka bawełna by mogła uzyskać certyfikat musi zostać podjęta co najmniej trzy letniej kwarantannie, aby była pewność, że do roślin nie przedostaną się żadne związki chemiczne z gleby.

Farbowanie ubranek z bawełny organicznej również odbywa się bez udziały chemii. Takie farbowanie odbywa się zazwyczaj za pomocą naturalnych barwników, np glinek.

Są jednak minusy takich ubranek – są one droższe od tych z tradycyjnej bawełny. Chociaż są kraje, które coraz częściej stawiają na bawełnę organiczną to jednak w Polsce są one nadal traktowane jako ‚luksus’.

Ubranka niemowlęce w rozsądnej cenie z bawełny organicznej dostępne w Polsce znajdziecie w Bonprix.

na bloga20

na bloga21

na bloga22

na bloga23

Jaki wy macie stosunek do bawełny organicznej? Myślicie, że warto kupować droższe ubranka ze względu na proces ich produkcji?

Pozdrawiam

Karolina M.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

4 thoughts on “Ubranka z bawełny organicznej

    1. Na Lenkę są odrobinę szerokie, ale ona jest wyjątkowo szczupła, mimo to miłe w dotyku i fajne wzory, a w bluzie z poprzedniego wpisu się zakochałam <3 😀 Jak po praniu?

  1. Staramy się kupować ubranka z dobrej jakości materiałów i jak tylko fundusze pozwalają kupujemy ubranka z bawełny ogranicznej. To jednak super jakość :)

    1. To super, w naszym przypadku to pierwszy taki zakup i mam nadzieję, że będę zadowolona i dalej będę sięgać po ubranka z bawełny organicznej 😉