Wybieramy projekt domu

Choć tak naprawdę jeszcze bardzo długa droga przed nami i zanim budowa wystartuję to dorobię się jeszcze miliona siwych włosów to stanęliśmy przed o dziwo bardzo trudnym wyborem, a mianowicie musieliśmy w końcu zdecydować się na jakiś konkretny projekt domu i choć teoretycznie wiemy czego oczekujemy to projekty niestety są tak przekombinowane, że kompletnie nie mogliśmy znaleźć nic co nas zadowalało. W międzyczasie przeszło nam przez myśl rysowanie projektu indywidualnego, ale koszt zwalił nas z nóg, a co za tym idzie ustaliliśmy, że musimy znaleźć gotowca i koniec nawet jeśli do końca nie spełni naszych oczekiwań.

Pierwszym punktem odniesienia był fakt, że koniecznie chcemy dom parterowy, bez użytkowego poddasza, za to z garażem w bryle domu. Po co mi garaż w bryle? A głównie dlatego, że po wielu latach mieszkania w bloku i moknięcia z dziećmi w drodze z domu do samochodu i odwrotnie marzę o tym, by po prostu wjechać sobie samochodem do garażu i odpowiednim wejściem przejść do domu bez kropli deszczu na głowie, bez latania po zakupy w kałużach. Po prostu wjeżdżam, zamykam bramę garażową i cieszę się wygodą. I choć gdzieś po drodze przeszła nam myśl rezygnacji z garażu na poczet kolejnego pokoju uznaliśmy, że garaż to dla nas sprawa priorytetowa i koniec.

projekty

Drugą ważną kwestią była dla nas kotłownia umiejscowiona w garażu. Dlaczego? Ponieważ nie zależnie od tego jak bardzo będziemy dbać o czystość w kotłowni to chcąc nie chcąc kurz będzie nam się roznosił po domu. To są sprawy, o których rzadko się myśli, ale z doświadczenia wiemy, że kotłownia w garażu jest bardzo dobrym rozwiązaniem. W naszym przypadku potrzebna jest większa kotłownia, lub większy garaż w celu umiejscowienia tam zbiornika na wodę ze studni.

kotlownia

Kuchnia koniecznie musi znajdować się od frontu domu, inaczej sobie tego nie wyobrażam i koniec.

W międzyczasie pojawił się problem z tarasem, bowiem mój mąż ubzdurał sobie, że taras koniecznie musi znajdować się z tyłu domu

taras

Jednak wszystkie projekty z tak usytuowanym tarasem mają albo bardzo skomplikowaną bryłę dachu, albo mają zbyt małą ilość pokoi i niestety musieliśmy zrezygnować z tarasu i zdecydować się na taras z boku domu. Dzięki wielkości naszej działki możemy sobie spokojnie na takie rozwiązanie pozwolić i nie będziemy zaglądać ‚sąsiadowi w okna’ z tarasu, bowiem odsunięty jest on od płotu, a potencjalnego sąsiada na chwilę obecną brak, bowiem z tej strony domu mamy nie kończące się pole, które ze względu na nowe przepisy o ochronie ziemi rolnej na razie polem zostanie.

Najtrudniej było znaleźć odpowiadający projekt ze względu na to, że chcemy 4 pokoje plus salon. Większość projektów kończyła się na trzech. Na szczęście udało nam się znaleźć projekt, który w dużym stopniu spełnia nasze wymagania, ale czy to już ostateczny wybór?

projekt1

Pamiętajcie, że wybierając projekt musicie się kierować nie tylko własnym wyobrażeniem o wyglądzie domu, ale także tym jakie warunki zabudowy są na waszej działce, gdzie zazwyczaj jest ściśle określone jakiej szerokości i długości dom możemy postawić, a nawet jakiej wysokości i w jakiej odległości od granicy działki. Warunki zabudowy wydawane są na podstawie wyglądu pobocznych działek, ale od każdych decyzji można pisać odwołanie.

Jeśli marzy wam się tak jak nam duży parterowy dom musicie wiedzieć, że potrzebna wam do tego spora działka tak aby zachować bezpieczne odległości od sąsiednich działek i by została wam jeszcze odrobina przestrzeni dookoła domu.

Jakie domy wy budujecie? A może tak jak my jesteście na etapie wyboru projektu?

Pozdrawiam K.M.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>